Australian Parks

Cradle Park Banner

Welcome!

This is a basic site about the beautiful and fascinating parks of Australia.

On this site you can read all about my travels to different parks, see photos, and find links to park websites.

This sample site is an example of using the core of Joomla! to create a basic website, whether a "brochure site,"

• Park Blog

Here is where I will blog all about the parks of Australia.

You can make a blog on your website by creating a category to write you blog posts in (this one is called Park Blog). Each blog post will be an article in that category. If you make a category blog menu link with 1 column it will look like this page, if you display the category description (this part) displayed.

To enhance your blog you may want to add

Вы здесь: Home Sample Data-Articles Park Site